Advert
Advert
Advert

Test olmadan Ordu'ya gelme hemşerim

"Biz çok ciddi bir tehdit olan salgınla karşı karşıyayız. Sadece biz değil dünya devletleri de böyle. Dünya devletleri ne yaptı öncelikle buna bakmak gerekiyor. Onlar halkına ‘sen evinde otur, ben senin her türlü ihtiyacını gidereceğim’ dedi. Esnafına ded

Test olmadan Ordu'ya gelme hemşerim
Bu içerik 165 kez okundu.
Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu’da sıfırlana korona vakalarının İstanbul ve Kocaeli’nden gelen gurbetçiler yüzünden yeniden 10’lu rakamlara çıktığını açıkladı. Yaklaşan fındık sezonu ve seyahat yasağının kalkması Ordu’da gurbetçi endişesine neden oldu. Sağlık sendikaları ise yaklaşan tehlikeye dikkat çekerek acı sonuçlarla karşılaşılmaması için korona virüs testi yaptırmayan hiç kimsenin Ordu’ya giriş yapmasına izin verilmemesi gerektiğini açıkladı.
GURBETÇİYE TEST YAPILMADAN ORDUYA GİRİŞ İZNİ VERİLMEMELİ
Türk Sağlık Sen Ordu Şubesi Başkanı Fatih Galender Zengin: ‘Biz öncelikle Ordu’ya gelecek olan kişilerin Ordu girişinde yani sınırda testlerinin yapılmasını istiyoruz. Biliyorsunuz İstanbul’dan çay toplamak için Rize’ye gidenler içinde 15 kişide Kovid 19 çıktı. Biz de fındık için gelecek olanlarda şehre ilk girişlerinde testlerinin yapılarak ondan sonra Ordu’ya girişlerine izini verilmeli. Onlar sürekli gözetim altında olurlarsa virüs bulaşma imkanı bulamayacaktır.
TÜRKİYE’DEKİ EN FAZLA VAKA İSTANBUL’DA
Bilindiği üzere Türkiye’de koronavirüs vakalarının yüzde 65’i İstanbul kaynaklı. Türkiye’de şu anda bir başarı var. Bu başarının hiçe sayılmaması için daha çok test talebimiz var. Gelecek olanlara test yapılırsa bir sorun olmaz diye düşünüyoruz. Bizce şehre girişlerinde ateş ölçmek yeterli olmaz mutlaka test yapılmalı.
İŞÇİLER DE TEST YAPILMADAN ALINMAMALI
Biz aynı şeyi fındık toplamak için gelecek olan işçiler için de öneriyoruz. Onlar da önce test yapılarak Ordu’ya alınmalı. Bunlar yapılmazsa biz dalda fındık yerine korona virüsü tutmuş oluruz. Çünkü Ordu’nun her yerine İstanbul’dan gurbetçi ve Doğu’dan işçi gelecek. Bu sadece Ordu için de böyle değil. Bütün Karadeniz için de böyle. Bilindiği gibi Sakarya’dan Artvin’e fındık var.
BÜTÜN KARADENİZ KORONA OLABİLİR
Ayrıca Ordu ve Giresun İstanbul’un ikinci nüfusudur. Yani İstanbul’da Sivaslılardan sonra en fazla Ordulu ve Giresunlu yaşamaktadır. Bunların sayısı 2-3 milyona varmaktadır. Onlar tabii ki seyahat kısıtlamasının kalkmasıyla birlikte buralara akın akın gelecekler. Gelmeleri de hakkıdır ama burada test yapılarak giriş izni verilmelidir. Bu yapılmaz ise bütün Karadeniz virüs yayılım alanı olabilir.
ATEŞ ÖLÇMEK VİRÜSÜN YAYILMASINI ÖNLEMEK İÇİN YETMEZ
Ses Ordu Şubesi Eş Başkanı Ferit Ceylan: ‘Fındık ya da çay bu yörenin geçim kaynağı. Bura kökenli pek çok insan İstanbul’da, Bursa’da, Kocaeli’nde ya da buna benzer yerlerde. Zamanında göç etmişler yılda bir iki aylarını burada geçiriyorlar, ürünlerini topluyorlar. Bu ülkenin ekonomisi açısından, ailelerin ekonomisi açısından olması gereken bir durum ama burada devletin devreye girerek virüse yayılım imkanı vermemesi gerekiyor.
DÜNYA NE YAPTI BİZ NE YAPMADIK
Biz çok ciddi bir tehdit olan salgınla karşı karşıyayız. Sadece biz değil dünya devletleri de böyle. Dünya devletleri ne yaptı öncelikle buna bakmak gerekiyor. Onlar halkına ‘sen evinde otur, ben senin her türlü ihtiyacını gidereceğim’ dedi. Esnafına dedi ki ‘kiranı ödeyeceğim fatura derdine düşme’. Ama biz bunu başaramadık. Evet sağlık bakanlığı gerçekten takdire şayan bir şekilde sağlık alanında çaba sarf etti. Tek başına sarf etti ama ne kadar sözünü dinletebildi oturup düşünmek gerekiyor.
TÜRKİYE KÜÇÜK BİR DEVLET DEĞİL
Bir ay sonra fındık sezonu başlayacak. Biz o kadar küçük bir devlet değiliz. Bence devlet bu ürünü kaldırabilirdi. Gerçekten kaldırabilirdi. Örnek vereyim fındık toplayacak ameleyi önce bir tarama yöntemiyle toplayacak ameleyi belirleyebilirdi. Sonra üreticiye ‘bu dönem fındığını ben toplatıyorum, ürünü de ben alıyorum masrafı da düşerek sana parasını teslim ediyorum’ diyebilirdi. Bu zor bir şey değildi. Bu sadece bir organizasyon işi.
ATEŞ ÖLÇMEK CİDDİ BİR ÖNLEM DEĞİL
Buranın amelesi Gürcistan’dan geliyor, Güney Doğu’dan geliyor. Bunlar gelişi güzel gelecek. Şehir girişlerinde ateş ölçülüyor. Ateş ölçmek o kadar ciddi bir önlem değil. Birinin siz ateşini ölçtükten bir saat sonra da ateşi çıkabilir, bir gün sonra da çıkabilir. Bu belirleyici özellik değil. Bence İstanbul, Ankara, Bursa ağırlıkla İstanbul’dakine ’siz evde oturun biz sizin ürününüzü dalda bırakmayacağız’ demeliydi devlet.
corona test ordu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Fındık fiyatı açıklandı
Fındık fiyatı açıklandı
Acı haber geldi
Acı haber geldi